Nadimak „hrvatski Bukowski“ nije baš precizan, jer ja pišem ono što osjećam, bez obzira na uzore, iako moram priznati da mi je Charles Bukowski jedno vrijeme bio najdraži pisac – razjasnio je Robert Roklicer na početku književne večeri u virovitičkom kafiću Pub, koji je bio premalen da primi sve koje je zanimao osebujni književnik, scenarist, glumac i nekadašnji novinar.
Roklicer je u Pubu nastupio u okviru Fra Ma Fu festivala, a Virovitičanima i gostima iz Daruvara, Slatine i okolnih mjesta priredio je cjelovečernju književnu poslasticu čitajući odlomke iz svojih zbirki pjesama i priča „Oprosti, a i ne moraš“, „O čemu pričaš“, „Žene, luđaci i malo dobrih pedera“ te najnovije „Apsolutno siguran“. U razgovoru o knjigama i njihovoj publici, Roklicer je objasnio kako žene doživljavaju njegove stihove, zašto piše o antiherojima te otkud humor u njegovoj stvarnosnoj prozi.
Robert Roklicer jedan je od autora koji ne priznaje da je knjiga u krizi jer se njegove knjige prodaju u nakladama od po desetak tisuća primjeraka, dok su njegovi naslovi redovito na listi najčitanijih među besplatnim e-knjigama. Budući da je po zvanju dramaturg, a bavi se i glumom i snimio je desetak filmova, vrlo sugestivno i snažno interpretira svoje stihove, tako da ga je publika srdačnim pljeskom pozvala na bis.
Budući da je Robert Roklicer odnedavno Virovitičanin, koji je prostor i mir potreban za pisanje našao u kući u nedalekom Gaćištu, publika se opravdano se nada sličnim pjesničkim susretima u Virovitici. Tim više što Roklicer već osam godina vodi Jutro poezije, najugledniju i najdugovječniju zagrebačku pjesničku tribinu koja se održava u gornjogradskim kafićima održava već više od pola stoljeća i afirmira nova pjesnička imena.
Sandra Pocrnić Mlakar